Bakan Canikli: Bedelli askerlik hazır

Bakan Canikli: Bedelli askerlik hazır
Advertisement
Bedelli askerlik

Bedelli askerlikle ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bakanlık olarak alternatifleri hazırladıklarını ve 4 veya 5 seçeneğin masada olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimden sonra vereceği talimatla harekete geçeceklerini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak.” dedi.

Canikli’ye, Yeni Şafak’ın sosyal medyadan yaptığı canlı yayında, seçimden sonra bedelli askerlikle ilgili ne yapılacağı ve bunun kimleri kapsayacağı soruldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük oranda profesyonel orduya geçtiğini söyleyen Canikli, yükümlü olarak askere gidenlerin, çatışma alanına, ön hatta gitmediğini, geri hizmetlerde görev yaptığını vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli

“Bunun bir tane bile istisnası yok.” diyen Canikli, bedelli askerlikle ilgili yoğun talep olduğunu, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekli açıklamaları yaptığını anımsatarak şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra biz bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Şu anda biz hazırız, bütün alternatiflerimizle hazırız. Aşağı yukarı 4 veya 5 seçenek var. Yaş var, ücret var, ücretin kullanma yerleri var, başka birtakım teknik ayrıntılar var, onları farklı formatlarda hazırladık. Hepsinde ortak, hiçbir askerlik hizmetinde bulunmayacaklar, gitmeyecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak. Aralık 2014’te çıkan bedelli yasasında yaş 26, ücret 18 bin liraydı. Başvuranların sayısı ise 203 bindi. Bir önceki 2011’in Aralık ayında çıkmıştı. Orada ücret 30 bin lira, yaş 27 idi, faydalanan 70 bindi.”

Bedelli askerliğe yönelik kalıcı çözümün sorulması üzerine Canikli, “Yükümlülüğü kaldırmayacağız, yükümlü sistem devam edecek, bunu kaldırmayacağız kesinlikle.” ifadesini kullandı.

About The Author

Leave a reply