“Türkiye, sermaye piyasası ile kalkınacaktır.”

 

HAKKIMIZDA

 

Borsa Uzmanları Derneği (BUD), 1990 yılında İMKB üye temsilcilerinin (broker) bir araya gelerek kurmuş olduğu bir sivil toplum kuruluşudur. Zamanla Borsamız ve piyasalarımız gelişmiş, Derneğimiz de sermaye piyasasına emek vermiş, yatırım yapmış, kamu/özel sektörde görev almış ve halihazırda görev alan yeni üyelere kapılarını açmış, bugün en eski sivil toplum kuruluşu olarak sermaye piyasasındaki yerini almıştır. BUD, üyelerimizin mesleki, sosyal sorunlarına çözümler bulmaya çalışmasının yanında sermaye piyasasındaki gelişmeleri de yakından izleyen bir tutum içindedir.

Derneğimiz, son yıllarda sektör uzman personelinin mesleki ve etik gelişimine ek olarak sermaye piyasalarının sürdürülebilirliği açısından; piyasalarda, halka açık şirketlerimizde ve aracı kuruluşlar tarafında uygulamalar, düzenlemeler” ve “yatırımcı hakları”nı da yakından takip etmekte ve öneriler getirmektedir.

 

BİST binası içinde bulunan ofisimizdeki çalışmalarımız profesyonel bir anlayış ile yürütülmektedir. Yedi kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğu İMKB ve BİST Seans Salonlarında işlem yapan broker/yatırımcılardan oluştuğu için sermaye piyasalarındaki gelişmeleri anında izleme olanağına sahip bulunmaktayız. Bu nedenle Dernek Yönetim Kurulu gelişmeleri günlük izlemekte, olağanüstü durumlarda acilen toplanarak durum değerlendirmesi yapabilmektedir.

 

Borsa Uzmanları Derneği (BUD), meslek etik değerlerinin harfiyen uygulanması için üzerine düşen görevleri yerine getirmekte, bu konuda ilgili kişi ve kuruluşlara görüş ve önerilerini iletmektedir.

Bu arada üyelerimiz, ekran karşısında yaptığı işlemlerden dolayı strese bağlı sorunlarının yanında, meslek hastalıkları olarak nitelenebilecek başka sağlık sorunlarıyla da karşılaşmaktadır. Bu nedenle her gün sistem üzerinden piyasalarda kendi veya başkası nam ve hesabına işlem yapan sermaye piyasası uzmanları, mesleklerinin özelliğinden dolayı daha fazla yıpranma ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Sektörümüz uzmanlarının sağlık, emeklilik, çalıştığı kurumlardan ayrıldığında mesleğini, uzmanlık seviyesinde hiç yapmamışçasına bir kenara atmak zorunda kalması gibi sorunlarına çözümler bulması gerekmektedir. Bu nedenle belli uzmanlık belgelerine ve tecrübeye sahip sektör çalışanlarımızın ömür boyu

üretken olması ve piyasalarımıza, kurumlara destek verebilmesi için “Bağımsız Yatırım Danışmanlığı” mesleğinin tanımını yasal düzenleyicilerimizle birlikte vücuda getirmeyi hedeflemekteyiz.

Diğer bir önemli konu da icra etmekte olduğumuz mesleğin yasal statüye kavuşması ve piyasa etiğine katkılarımızın somutlaştırılmasıdır. İşte bu noktada BUD olarak yaptığımız bir ODA çalışmasına değinmek istiyoruz. Sektörün uzmanları olarak, yıllarca SPK mevzuatında tanımlanmış meslekler kapsamında tanımlanmış görevleri yapmış kişiler mesleki bir geleceğimizin olmasını ve yaptığımız işin belli yasal kurallara kavuşmasını bekliyoruz. Piyasa mantığı içinde böyle bir anlayışa en uygun örgütlenme modeli olarak ‘ODA’ laşma gözükmektedir. Bunun için siyasilerin sorunumuzun üzerine eğileceğini umuyor, onlardan destek bekliyoruz.

 

“Türkiye sermaye piyasası ile kalkınacaktır.”

 

Saygılarımızla,

 

BUD Yönetim Kurulu