Kocaeli’de jandarma ekipleri, kaçak elektrik ile Bitcoin üretimi yapılan boş fabrikaya operasyon düzenlendi. Operasyonda, piyasa değeri yaklaşık 10 milyon lira olan çok sayıda kripto para üretim cihazı ele geçirildi. Operasyonda gözaltına alınan zanlının ayda 500 bin liradan fazla kazanç sağladığı tespit edildi.

NTV

Kaçak elektrikle 10 milyonluk Bitcoin tesisi - 1

Kocaeli’nin Gebze ilçesi Tavşanlı Mahallesi’nde bir fabrikanın iflas ettikten sonra mühürlenen bölümünde sahte Bitcoin üretildiği bilgisine ulaşan Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

Kaçak elektrikle 10 milyonluk Bitcoin tesisi - 2

KAÇAK ELEKTRİKLE BİTCOİN ÜRETMİŞ

Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatan jandarma ekipleri, S.C. (31) isimli şahsın fabrikanın mühürlenen bölümünde, kaçak elektrik çekerek, kurduğu cihazlarla Bitcoin ürettiğini tespit etti. Ekipler tarafından belirlenen adrese operasyon düzenlendi.

Kaçak elektrikle 10 milyonluk Bitcoin tesisi - 3

YAKLAŞIK 10 MİLYON TL DEĞERİNDE ÜRETİM CİHAZLARI

Gerçekleştirilen operasyonda, şahsın kaçak elektrik hattı çekilerek oluşturulmuş trafo ile bağlantı yapılan, 9 milyon 750 bin TL değerinde 650 adet kripto para üretim cihazı ele geçirildi. Şahsın kurduğu sistemle aylık 60 bin dolar (yaklaşık 545 bin TL)  kazanç elde edildiği tespit edildi. Olayla ilgili S.C. hakkında işlem başlatıldı.https://9e3c45039c0a9aed340b56886892031f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Kaçak elektrikle 10 milyonluk Bitcoin tesisi - 4

‘PARADA SAHTECİLİK’ SUÇUNDAN İŞLEM BAŞLATILDI

Öte yandan, El Salvador’un Bitcoin‘i resmi para birimi olarak kabul etmesi nedeni ile üretilen kripto paralar, sahte para olarak değerlendirildi. Bu sebeple şahıs hakkında, ‘parada sahtecilik’ suçundan işlem başlatıldığı öğrenildi.

Kaçak elektrikle 10 milyonluk Bitcoin tesisi - 5