Eli Lilly ve AbCellera tarafından yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen bir antikor ilacının İngiltere, Brezilya, California ve Güney Afrika’da tanımlananlar da dahil olmak üzere çok sayıda corona virüs mutasyonunu “güçlü bir şekilde” etkisiz hale getirdiği açıklandı. Şirketler, “LY-CoV1404” adlı monoklonal antikor tedavisinin, corona virüsün mutasyona uğrayan çok sayıda kısmına bağlanarak çalıştığını, yani ilacın zaman içinde etkinliğini koruyabileceğini duyurdu. Şu anda insan denemelerine başlayan ilaç eğer başarılı sonuçlar gösterirse, pandemiye karşı bir oyun değiştirici olacak ve uzun vadede mutasyon endişesini ortadan kaldıracak.

ntv.com.tr 

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 1

Kanadalı AbCellera ve ABD’li Eli Lilly Covid-19’a karşı birlikte geliştirdikleri ikinci bir antikor ilacının klinik denemelerine başladıklarını açıkladı. İlaç şirketleri, LY-CoV1404 adı verilen monoklonal antikor tedavisini  hafif ile  orta derecede Covid-19 hastalarında değerlendireceğini duyurdu.

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 2

TÜM MUTASYONLARA KARŞI GÜÇLÜ ETKİ GÖSTERDİ

Bununla birlikte, AbCellera  LY-CoV1404’ün kilinik öncesi denemelerinde corona virüsün  bilinen tüm mutasyonlarına karşı güçlü etki gösterdiği belirtildi.

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 3

AbCellera, antikor ilacının İngiltere, Brezilya, California, Güney Afrika ve New York mutasyonları da dahil olmak üzere corona virüsün şu anda bilinen tüm varyantlarını nötralize ettiğini ve ilacın corona virüsün başak proteininin mutasyona uğrayan bölgesine bağlandığını duyurdu. 

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 4

BAŞAK PROTEİNİN MUTASYONA UĞRAYAN BİRKAÇ YERİNE BAĞLANIYOR

Başak protein corona virüsün insanların ACE2 enzimlerine tutunarak vücuda girmesine ve hastalığa yol açıyor. Araştırmacılar virüsün bu bölgesinde mutasyonlarla gelen değişikliklerin endişe verici olduğunu düşünüyor, çünkü aşılar da virüsün başak proteinin hedef alıyor.

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 5

PANDEMİDEKİ MUTASYON TEHDİDİNİ ORTADAN KALDIRABİLİR

Ancak, AbCallere geliştirilen antikor ilacının başak proteinin birçok kısmına bağlanabildiğini bu nedenle ilacın etkisini olası yeni mutasyonlar nedeniyle yitirmeyeceğini söyledi. Klinik testlerin son aşamasında bu durum kanıtlanırsa  LY-CoV1404’ün corona virüs tedavisinde oyun değiştirici olabileceği ifade edilerek, varyantların yarattığı tehdidi ortadan kaldırabileceği ifade edildi.

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 6

Bununla birlikte, LY-CoV1404, iyileşen bir Covid-19  hastasından alınan bir kan örneğinden geliştirildi. Antikor, corona virüsü sivri glikoprotein reseptör bağlanma alanı (RBD) üzerinde yüksek oranda korunmuş bir epitopu hedefleyerek ACE2’ye viral bağlanmayı bloke ederek çalışıyor. AbCellera bu etkiyi,  “güçlü nötrleştirme aktivitesi için iyi belgelenmiş bir mekanizma” olarak tanımladı. 
https://bcb12098dd96397cb5636b1f43101c32.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 7

AbCellera’nın CEO’su Carl Hansen, “LY-CoV1404 analizimiz, onun son derece güçlü olduğunu ve şu anda bilinen tüm mutasyonları etkisiz hale getirdiğini gösteriyor. LY-CoV1404’ün, Covid-19’un endemik hale gelmesi durumunda aşılara uzun vadeli bir tamamlayıcı sağlama potansiyeli bizi cesaretlendiriyor. LY-CoV1404, Covid-19 antikor tedavilerini hızla geliştirme, test etme ve küresel olarak tedarik etmede lider olan ortağımız ile birlikte , devam eden BLAZE-4 denemesinin bir parçası olarak geliştirdik” dedi.

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 8

TEK BAŞINA YA DA DİĞER ANTİKOR TEDAVİLERİYLE BİRLİKTE KULLANILABİLİR

Ek olarak, LY-CoV1404’ün  diğer geniş ölçüde nötralize edici antikorlara kıyasla viral nötralizasyon deneylerinde önemli ölçüde daha güçlü olduğu görüldü. Bu nedenle ilacın tek başına  veya viral varyantların yükselmesi nedeniyle etesevimab iya da ABD’de önceden onaylanan  bamlanivimab da dahil olmak üzere  diğer antikorlarla kombinasyon halinde kullanılabileceği açıklandı.  

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 9

Diğer taraftan, Eli Lilly ayrıca Vir Biotechnology ve GlaxoSmithKline tarafından geliştirilen bir monoklonal antikor ile kombinasyon halinde bamlanivimab’ı değerlendiriyor. VIR-7831 adlı ilaç  hafif ila orta derecede Covid-19’u olan düşük riskli hastalarda bamlanivimab ile kombinasyon halinde inceleniyor.https://bcb12098dd96397cb5636b1f43101c32.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Corona virüsün tüm mutasyonlarını etkisiz hale getirebilen antikor ilacı insan denemelerine başladı: LY-CoV1404 - 10

ABCELLERA TESİSLERİNİ BÜYÜTÜYOR

Öte yandan, Covid-19 ve diğer viral tehditlere karşı devam eden çabalarını desteklemek için AbCellera, kısa süre önce Vancouver’daki merkezini genişletmek için temel attı. Projenin, önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut 250 kişilik işgücüne yüzlerce çalışanı ekleyerek şirketin önemli ölçüde büyümesine olanak sağlaması bekleniyor.

Genişlemenin toplam 115 bin metrakelik iki tesisi kapsaması ve bu tesislerin 2023 ve 2024 yıllarında tamamlanması hedefleniyor.

Hansen, yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanından biyoteknoloji ve ilaç ortaklarıyla yeni antikor tedavilerinin geliştirilmesini hızlandırmak için Vancouver’da son teknoloji tesisler inşa ediyoruz. Bu teknoloji kampüsünün, yetenekli insanların her yerdeki hastaların yararına antikor keşfini önemli ölçüde iyileştirmeye ve hızlandırmaya katkıda bulunabileceği bir yer olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.