Türkiye KKTC’nin kıta sahanlığında arama yapacak

Türkiye KKTC’nin kıta sahanlığında arama yapacak
Advertisement

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Rum yönetimini Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri konusunda uyardı. Aksoy, Türkiye’nin KKTC’nin kıta sahanlığında da arama faaliyetlerine başlayacağını söyledi. KKTC Dışişleri Bakanlığı ise um Yönetimi’nin Kıbrıs Türkü’nün doğal kaynaklar üzerindeki haklarını göz ardı eden, tek yanlı, hukuka ve hakkaniyete aykırı sondaj faaliyetlerine aynen karşılık verileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Exxon Mobil Şirketinin Kıbrıs adası açıklarında arama faaliyeti başlatmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aksoy şunları söyledi:

“Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin verdiği sözde 10 numaralı “parselde” doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir.

Kıbrıs Adası çevresindeki tüm doğal kaynakların sadece Kıbrıs Rum tarafına değil, her iki tarafa da ait olduğunu söyleyerek, Kıbrıs Rum yönetimini Doğu Akdeniz’de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurması yönünde uyarmıştık. Bu vesileyle Rumların bu tek yanlı arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere yönelik ikazımızı yineliyoruz. Kıbrıs Adasının doğal kaynaklarının paylaşımının Kıbrıs meselesinin özüyle ilgili bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

“KKTC KITA SAHANLIĞINDA ARAMA YAPACAĞIZ”

Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da KKTC ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, adanın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve siyasi adımları atmayı sürdüreceğiz. Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, KKTC’nin Türk Petrolleri’ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız.”

KKTC DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AYNEN KARŞILIK VERECEĞİZ

NTV Haber‘den Selim Sayarı‘nın bildirdiğibe göre, KKTC Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türkü’nün doğal kaynaklar üzerindeki haklarını göz ardı eden, tek yanlı, hukuka ve hakkaniyete aykırı sondaj faaliyetlerine aynen karşılık verileceğini açıkladı.

Doğal zenginlikleri Türklerle paylaşmaya hazır olmayan bu zihniyete seyirci kalınmayacağı belirtilen açıklamada, “Kıbrıs Türk tarafının kendi lisans verdiği sahalarda sondaj çalışması başlatması artık kaçınılmaz olmuştur”denildi.

Rum yönetiminin Türk tarafını devre dışı bırakmak amacıyla İsrail ve Mısır’la oluşturduğu bölgesel ittifaka Kıbrıs’ta sondaja başlayan Amerikan Exon Mobil nedeniyle ABD’yi de dahil etmeye çalıştığı belirtilen açıklamada, Rumların bu tutumunun Türk tarafının hak ve çıkarlarını yoksayarak Kıbrıs’taki kaynakları gaspetmeye yönelik girişimler olduğu vurgulandı.

NTV

About The Author

Leave a reply