Bor Karbür tesisinin temeli bu yıl atılacak

DÜNYANIN en büyük bor rezervlerine sahip olan Türkiye’nin, bu madeni daha etkin ve katma değeri yüksek ürün haline dönüştürmek için kuracağı bor karbür üretim tesisinin temeli bu yıl atılacak.

Borun ana kullanım alanları savunma sanayi, nükleer uygulamalar, aşındırıcı endüstrisi olarak biliniyor. Madenden çıkan borun katma değerini artıracak tesiste 2019 sonunda deneme üretimine geçilecek.

150 KİŞİLİK İSTİHDAM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bor ile ilgili stratejisine hız verdi. İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı döneminde açıkladığı, şimdi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in devam ettiği strateji çerçevesinde temeli atılacak bor karbür üretim tesisinde tüm kısımlar devreye alındığında 150 kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor. Balıkesir’de ileri teknoloji bor karbür üretim tesisi kurulumuna yönelik olarak Eti Maden ile Çin’in en büyük bor karbür üreticisi arasında “Teknoloji Transferi Mutabakatı” imzalanmıştı.

Bor ve türevlerinin geliştirilmesi ve sanayide aktif kullanımının sağlanması için açılması planlanan Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi (BOROSİB) ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Türkiye’nin bor kimyasalları kullanarak ürün üreten kurum ve kuruluşların BOROSİB çatısı altında yatırım ortamının kurulması, yönetilmesi için ortak yol haritasının belirlenmesi çalışması, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) sorumluluğunda yürütülüyor. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü de çalışmalara destek veriyor.

620 MİLYON DOLAR GELİR

Enerji Bakanlığı yetkilileri, 2018 ihracat hedefinin yakalanacağını öngördüklerini kaydettiler. Buna göre Eti Maden, 2015 yılında 1.94 milyon ton bor ürünü satışı karşılığında 811 milyon dolar gelir, 2016 yılında 1.78 milyon ton bor ürünü satışı karşılığında 711 milyon dolar, 2017 yılında ise 2.2 milyon ton bor ürünü satışı karşılığında 880 milyon dolar gelir elde etti. 2018 yılında ise 2.35 milyon ton bor ürünleri satışı karşılığında 913 milyon dolar gelir hedeflenirken, buna uygun olarak bu yılki bor ürünleri ihracat hedefi miktar bazında 2.26 milyon ton, gelir bazında ise 879 milyon dolar olarak belirlenmişti. 2018 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle yaklaşık 1.5 milyon ton bor ürünü satışı karşılığında yaklaşık 620 milyon dolar gelir elde edildi.

110 ÜLKEYE BOR İHRACATI

Çin, Hollanda, Hindistan, İspanya, Rusya ve ABD başta olmak üzere küresel anlamda yaklaşık 110 ülkeye ihracat yapan Eti Maden, dünya bor ihracatında yüzde 57 pazar payına sahip. Eti Maden yıl sonunda söz konusu pazar payını yaklaşık yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyor.

KAYNAK: Hürriyet