New York Güney Bölgesi Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, gardiyan Casado’nun Reza Zarrab’dan rüşvet aldığını itiraf ettiği bildirildi

ABD’de İran yaptırımlarını delmekten tutuklu bulunan iş adamı Reza Zarrab’ın rüşvet verdiğini iddia ettiği gardiyan Victor Casado’nun, daha önce “rüşvet almadığı” şeklindeki ifadesini değiştirerek, Zarrab’dan rüşvet aldığını itiraf ettiği resmi açıklama ile doğrulandı.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey S Berman, 7 Ağustos’taki duruşmanın ertelendiğini duyurmuş, gerekçe olarak da Casado’nun daha önce hakkındaki suçlamaları kabul etmeme fikrini değiştirdiğini, sanık gardiyanın bir sonraki duruşma tarihinde hakkındaki suçlamaları kabul edeceğini beklediklerini ifade etmişti.

YAZILI AÇIKLAMA

New York Güney Bölgesi Başsavcılığından bugün yapılan yazılı açıklamada ise gardiyan Casado’nun hakim karşısında hakkında yapılan suçlamaları kabul ettiği belirtildi.

Casado, daha önceki ifadesini değiştirerek, Zarrab’dan farklı kerelerde toplam 50 bin dolarcivarında rüşvet aldığını ve Sarraf için Metropolitan Hapishanesine (MCC) alkol, cep telefonu ve bazı vitaminler dahil birçok maddeyi soktuğunu itiraf etti.

Zarrab, geçen yıl duruşmalar sırasında tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, cep telefonu ve alkol karşılığında Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini iddia etmişti.

İran’a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Zarrab, Mart 2016’da ABD’de tutuklanmıştı. Davanın başlamasına kısa bir süre kala ise Zarrab, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.