Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Milli Parkı yılın ilk 7 ayında ziyaretçi akınına uğradı. Milli parka 7 ayda 200 bin araç giriş yaparken, 600 bin kişi de ziyarette bulundu.

HAVA sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesiyle birlikte günübirlik tatilciler soluğu Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda almaya devam ediyor. Her gün sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan yoğunluk sonucu araçlar uzun kuyruklar oluştururken, milli park içerisinde yer kalmayınca çoğu günler öğle saatlerinde saat: 13.00’den itibaren milli parka araç girişini durduruyor.

Ocak-Temmuz arası yılın ilk yedi ayı içerisinde Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na toplam 200 bin araç giriş yaparken, milli parkı 600 bin kişi ziyaret ederek rekor kırıldı. Milli Parka akın eden yerli ve yabancı turistler ile günübirlik ziyaretçiler, hem doğal güzelliklerin, hem de deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya yaşadı.

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ DOĞAL MİRASLARI ARASINDA YER ALIYOR

Mavi ile yeşilin birleştiği Kuşadası’na bağıl Güzelçamlı’daki Dilek  Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, ormanla bütünleşen koyları, doğal  botanik bahçesi, yırtıcı kuşları, vahşi hayvanları ve su altı zenginlikleriyle  ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor. Yaklaşık 28 bin hektar alana sahip milli park, endemik bitki türleri, kanyonu,  yürüyüş parkuru, yırtıcı kuşlar, Akdeniz foku, alageyik, tepeli pelikan gibi nesli tükenmekte olan hayvanları bünyesinde barındırıyor. Koylarının ormanla iç içe olmasından dolayı “maviyle yeşilin birleştiği yer” olarak nitelendirilen park, özellikle yaz aylarında denize girmek  isteyen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.Tekne turu yapmak isteyen bazı vatandaşlar da kıyı boyunca parkın  eşsiz güzelliklerini görme imkanı buluyor. Özel yatlarıyla kıyıya gelen bazı  turistler ise berrak suda yüzmeyi tercih ediyor. Milli parkın en önemli özelliklerinden biri de Akdeniz’den Kafkasya’ya  kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin bir arada görüldüğü  doğa müzesi özelliğine sahip olması.