Her derde deva olarak bilinen ceviz, nasıl ve hangi miktarlarda tüketilmeli? Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Özlem Tay, günde 5 adet tüketilen cevizin faydalarını bir bir sıraladı…
Yapılan araştırmalarda, ceviz düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde; Lipoprotein özelliği ile iyi huylu kolesterol olan HDL’yi yükseltir, kötü huylu kolesterol olan LDL’yi düşürür.
Kalp krizlerine neden olan kan pıhtılaşması riskini azaltır ve kan dolaşımını düzenler.
72
![](https://i.elmaelma.com/storage/files/2017/10/29/44140/44140_2.jpg)
Diyabet hastaları için şeker düzeyinin uygun seviyelerde kalmasına ve bu hastaların, kalp sorunlarından korunmasına yardımcı olmaktadır.
73
![](https://i.elmaelma.com/storage/files/2017/10/29/44140/44140_3.jpg)
İçeriğindeki E vitamini, damarlarda plak oluşumlarını ve kalp tıkanıklığının oluşmasını engeller. Bununla birlikte damarların çevresini temizler ve genişlemelerini sağlar, böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.
Son yorumlar