Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı “İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara’da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor” dedi.

Anadolu Ajansı 

Tapuda yeni dönem başladı: Sahteciliğin önüne geçilecek

İlişkili Haberler

Tapu siciline konulan kamusal kısıtlamaların kaldırılmasıyla taşınmaz bilgilerine ulaşılabilecek

Tapu siciline konulan kamusal kısıtlamaların kaldırılmasıyla taşınmaz bilgilerine ulaşılabilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Adlı, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin (EKDS) İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu söyledi.ADVERTISING

Kimlik doğrulamanın tapuda sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli olduğunu ve bu konuda Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nden önce de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile çalıştıklarını belirten Adlı, vatandaşların “T.C. Kimlik Numarası”nı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sistemine girip kimlik bilgilerini alarak doğrulama yaptıklarını anlattı.

Vekaletlerin doğrulanması işlemi Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştirdiklerini dile getiren Adlı, Ticaret Bakanlığı üzerinden de ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığını doğruladıklarını aktardı.https://61a4b07ee1d424bd2daef862418a508f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.htmlhttps://61a4b07ee1d424bd2daef862418a508f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün bu tip birçok uygulaması olduğunu ve başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Adlı, şunları kaydetti:

“İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara’da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var.

Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemi’ne takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz.”