Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu ile ilgili AK Parti kurmayları yoğun bir çalışma içerisinde. Seçim sistemi ve seçim barajına yönelik yeni taslaklar belirlenirken CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, canlı yayında kulisteki son gelişmeleri aktardı.

Seçim barajı ne kadar düşürülecek? Seçim için dar bölge mi daraltılmış bölge sistemi mi ağır basıyor? İşte son dakika gelişmesinin tüm ayrıntıları:

RESMİ OLARAK KOMİSYON BUGÜN TOPLANIYOR

Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu ile ilgili AK Parti’de komisyon oluşturuldu. İlk toplantılarını geçen hafta yaptılar. Usul toplantısıydı. Seçim barajı, vekil transferi, parti gruplarının oluşturulması gibi kapsamlı bir çalışma yapılacak. Sahanın da nabzını tutacaklar. Resmi olarak komisyon bugün toplanıyor.

SEÇİM BARAJI İTTİFAKLARDA YÜZDE 5 Mİ OLACAK?

Baraj ittifaklarla anlamını yitirdiği için barajın kaldırılmasına sıcak bakılıyor. Dar bölgede baraj sıfır oluyor, daraltılmış olursa yüzde 3 gibi planlanıyor.

ERDOĞAN’IN 2013 YILINDAKİ ÖNERİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan’ken 30 Eylül 2013 yılında demokratikleşme paketi açıklamıştı. Ve orada seçim sistemi için 3 öneride bulunmuştu. Sıfır baraj dar bölge, yüzde 5 baraj daraltılmış bölge ve yüzde 10 barajlı seçim sisteminin devamı. O zamanlar bu çok tartışılamadı. Çünkü 7 Haziran’da genel seçim vardı. Hatta AK Parti 2014 Mayıs’ında genel seçimden önce “Acaba dar bölge üzerinden yeni bir sistem şekillenir mi?” diye kendi içinde çalıştı ama seçime çok az kaldığı için riske atmamak adına bir girişimde bulunmadı. Şimdi bu çalışmalar raftan iniyor. O taslaklar üzerinden de bakılacak. Yeni sisteme uygun seçim sistemi ve siyasi partiler kanunu hazırlığına o taslaklar ışık tutacak gibi görünüyor.

“DARALTILMIŞ BÖLGENİN ŞANSI BİRAZ DAHA FAZLA”

Şu an parti yetkililerine sorduğum zaman Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelinde hangisi öne çıkıyor dediğimizde “Daraltılmış bölgenin şansı biraz daha fazla” yorumları alıyoruz. Baraj daha önce Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı gibi yüzde 5 mi olacak yoksa yüzde 3’e kadar inebilecek mi bunu yapılacak çalışma ve sahadan gelen veriler belirleyecek.

CNNTÜRK