Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de Rusya lideri Putin’le bir araya geldi. İki lider ortak basın toplantısı düzenliyor.

Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmede Barış Pınarı Harekatı’nı ele aldı.

Erdoğan ve Putin, Soçi’deki Rusya Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda baş başa görüşmenin basına açık kısmında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Görüşme fayda sağlayacak. Barış Pınarı Harekatı’na ciddi fırsat sağlayacak” dedi.

Putin ise Rusya ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere de değinerek, “Son yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin bugün bölgemizdeki tüm sorunların çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Gerek Türkiye gerekse Rusya, bölgede bulunan tüm ülkelerin çıkarlarına uygun olarak bu bölgedeki tüm sorunların cevaplarını bulmamıza yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

İKİ LİDERDEN BASIN TOPLANTISI

Rusya Devlet Başkanı Putin açıklamalarından satır başları;

Erdoğan harekatın amaçlarını açıkladı. Türk tarafının endişelerini paylaşıyoruz. Suriye‘de kalıcı istikrar toprak bütünlüğüne bağlı. Suriye ile Kürtler arasında diyalog başlatılmalı.

Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik adımlar atmak isteğini anlayışla karşıladığımızı bir çok kez söyledik.

İnsani yarım konusunu da görüştük. Suriyeli göçmenler vatanlarına dönebilmeli. Bölgede kapsayıcı bir diyalog olmalı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklamalarından satır başları;

Ana gündemimiz Suriye’deki gelişmelerdi. Bunun yanı sıra ikili ilişkilerimizi de ele alma fırsatımız oldu. Milli paralarla ticaretin artırılmasına buna yönelik anlaşmayı da bildiğiniz üzere kısa süre önce imzalamıştık. S-400’lerle ilgili belirlediğimiz takvim çerçevesinde teslimatlar yapılıyor. Ortak çıkarlarımız doğrultusunda bu gayretli çalışmalar kararlılıkla devam edecektir.

Savunma sanayi alanında da çok ciddi adımlar atıyoruz. Sayın Putin ile Suriye’de barış, huzur için gerek ikili düzeyde gerek Astana formatı kapsamında çok ciddi çaba harcadık. Ortak çabalarımız neticesinde pek çok önemli karara imza attık. 16 Eylül’de yapılan Ankara zirvesiyle anayasa komitesi kuruluşunu ilan ettik.

Rusya’da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Uluslararası toplum göçmenlerin dönüşünü desteklemeli.Askeri ve teknik işbirliğimiz gelişiyor.

Görüşmede ana gündemimiz Suriye’deki görüşmelerdi. İkili ilişkilerimizi de ele alma imkanımız oldu.

Ekonomi alanında Putin’in de ifade ettiği gibi mili paralarla ticaretin artmasına yönelik anlaşmayı imzalamıştık. Bu anlaşmanın 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefinde önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Suriye’de barış istikrar kapsamında çok ciddi çaba harcadık.

CNNTÜRK