AKP’nin kalesinde çiftçi temsilcilerinden isyan!

Türkiye’nin tarımsal üretiminde önemli bir pay sahibi olan Konya’da merkez ve ilçe ziraat oda başkanları iktidarın tarım politikalarına karşı ortak ses yükseltti. Çiftçinin artan maliyetlerine siyasilerin sessiz kaldığından yakınan ziraat oda başkanları çiftçilerin zor durumda olduğunu ve üretimden çekilmeye başladığını savundu. Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, “Tarımsal üretim düşüyor dememize rağmen siyasiler suskunluğunu koruyor. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tarım politikalarında sorunlar var” diyor.

AKP’nin kalesinde çiftçi temsilcilerinden isyan!

Enerji başta olmak üzere, su, mazot, gübre vb. girdi maliyetlerinin çiftçiyi zor durumda bıraktığını aktaran ziraat odası başkanları, hükümete seslenerek, sorunlarına bir an evvel çare bulunması gerektiğini söylediler.

Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız

“BU ŞARTLARDA ÜRETİMİ SÜRDÜRMENİN ANLAMI YOK”

Konya’daki ziraat oda başkanları adına konuşmada bulunan Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, enerji maliyetlerinin geçen seneye oranla yüzde 100’ün üzerinde arttığını belirtti. Tarımsal üretimin nerdeyse imkansız hale geldiğini belirten Murat Yağız, “Çiftçimizin fatura rakamlarına bakıldığında aynı üründe, aynı alanda kullanılan enerjide iki yıl arasında neredeyse 2 kat fark olduğunu görmekteyiz. Bu şartlarda üretimi sürdürmenin bir anlamı kalmamıştır” dedi.

“BÖYLE DEVAM EDERSE İTHAL ÜRÜN SAYISI ARTACAK”

Elektrik ve mazot fiyatları arasındaki makasın giderek daraldığını sözlerine ekleyen Başkan Yağız, “Enerji fiyatları böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda onca enerji altyapı yatırımı atıl kalma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Endişemiz o dur ki çiftçi üretimden vazgeçeçek, sık sık duymaya başladığımız ithal tarım ürünü sayısı artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.

“SİYASİLER SUSKUNLUĞUNU KORUYOR”

Çiftçinin yaşadığı sorunlara Tarım Bakanlığı ve diğer yetkililerin sessiz kaldığını vurgulayan Murat Yağız, ” Maliyetler altında ezilen çiftçilerimiz, üretimden çekiliyor. Tarımsal üretim düşüyor dememize rağmen siyasiler suskunluğunu koruyor. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tarım politikalarında sorunlar var. Biz bu sorunları dile getirmek için buradayız. Bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Biz yıkmak için değil, sorunların çözüme kavuşabilmesi için yardım bekliyoruz” dedi.

SÖZCÜ