Trafik kazası geçirdikten sonra sakat kalan ve açtığı tazminat davasıyla sigorta şirketinden tazminat alan vatandaş, sakatlık oranı artmış veya aldığı tazminat gerçek zararını karşılamıyorsa yeniden dava açabiliyor ve sigorta poliçe limitleri dahilinde ek tazminat almaya hak kazanabiliyor.

“FERAGAT DE OLSA, İBRANAME DE OLSA DAVA AÇILABİLİYOR”

İbraname imzalanmış olsa da dava sonuçlanmış veyahut davadan feragat edilmiş olsa da vatandaşın yeniden dava açma hakkı mevcut olabiliyor. İbraname imzalayan vatandaşın, herhangi bir hakkı kalmamış gibi görünse de 2 yıl içerisinde gerçek zararını almak için hakkı da bulunuyor. Ayrıca, dava sonuçlansa bile sakatlık oranı sonuçlanan dava da düşük ise yeniden alınacak maluliyet raporuyla sakatlık oranının artması sonucunda eksik ödeme aldığının sabit hale geleceği ve bu nedenle yeniden dava açma hakkının olduğunu hatırlatan avukat Ünal, “Müvekkilin sakatlığı örneğin yüzde 50 ama yüzde 20’lik sakatlığa göre ilk dava sonuçlanmış. Yüzde 20’ye göre bir ödeme almış ise avukatın da yeniden, sıfırdan bir ek dava açma hakkı var. Bunu da nasıl yapıyoruz; sonuçlanmış olan bir davayı alıp, gidip sigorta şirketine yeniden bir başvuru yapılabiliyor. Diyor ki, ‘Benim müvekkilimin sakatlığı arttı veya benim müvekkilimin gerçek zararı bu değil.’ Ortada ibraname de olsa dava açılmış ve sonuca bağlanmış ya da davadan feragat edilmiş olsa dahi herhangi bir fark olmayacaktır. Avukat yeni açtığı davada, müvekkilinin sakatlığını ispat etmiş veya almış olduğu tazminatın daha az olduğunu ispat edebilmişse, ispat edebilmesinden sonra ZMMS (zorunlu mali mesuliyet sigortası) poliçe limitleri dahilinde ek tazminat alabiliyor” diye konuştu.

“BUNUNLA İLGİLİ EMSAL KARARLAR VAR”

Bu tip davalara ilişkin emsal kararların olduğunun altını çizen Ünal, “Bununla ilgili olarak elimizde emsal karar var. Bu emsal karar da vatandaş 50 bin TL tazminat almış. Biz bu vatandaş için yeniden bir maluliyet raporu almışız sonrasında vatandaş 150 bin TL’lik bir ek tazminat alabildi. Bu yüzden vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları adına zaman kaybetmeden işinde uzman bir avukata başvuru yapmaları, davaların sadece avukatlar vasıtasıyla yürütülebileceği gerçeğini unutmamaları ve buna göre hareket edip, sonradan pişman olmamalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

CNNTURK