TOBB Ekonomi Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Anlaşılan bazıları ‘Krizi fırsata çevirmek sözünü yanlış anlıyor. Onlara doğruyu anlatmalıyız. Marketlerde halkımı sömürmeye devam edenlere hesabını soracağız. Herkesi insafa, vicdana ve ahlaka davet ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Geçtiğimiz 16 yılda ülkemizi 3,5 kat sizlerle birlikte büyüttük. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sizlerle birlikte yükselteceğiz. Başarının sırrı önce inanmak sonra harekete geçmek ardından da yılmadan müzdaleye devam etmektir. Türkiye‘nin en büyük sorunu dışarıda rekabet ettiği güçler değil kendi içindeki birtakım kifayetsizlerdir.

Bizim ecdadımız bıraın geri kalmayı 10-200 yıl öncesinde birçok alanda Avrupa’dan öndeydi.

Kimseye ‘zararına iş yap’ demiyoruz ancak faiz oranları, enflasyon belli oranda düşmüş, marketlerde hala fiyatlar düşmüyor. Bunu neyle izah edeceğiz? Anlaşılan bazıları ‘Krizi fırsata çevirmek sözünü yanlış anlıyor. Onlara doğruyu anlatmalıyız. Marketlerde halkımı sömürmeye devam edenlere hesabını soracağız. Herkesi insafa, vicdana ve ahlaka davet ediyorum.

ABD Başkanı Trump, son görüşmelerimizde en az 75 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmamız gerektiğini ifade ediyor, dün de bunu hatırlattı.