Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel’de basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel’de özel açıklamalarda bulundu. Jeffrey’nin Astana süreci açıklaması hakkında “Çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum” ifadelerini kullandı.

ABD ile F-35 hakkında da konuşulduğunu belirten Çavuşoğlu,  “Trump ile Cumhurbaşkanımız G-20’de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Cemal Kaşıkçı Soruşturması

Cemal Kaşıkçı soruşturmasına değinen Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: Uluslararası toplumun beklentisi arttı. Soruşturma ciddi şekilde tartışılıyor. Suudi Arabistan‘ın şeffaf olması gerekli. Öncelikle bu şarttır. Diğer taraftan hala ceset bulunamadı ancak şunu söylemek isteriz ki bizim taraftan bu soruşturma sürekli derinleştirilerek devam etmektedir. Ülkelerle konuşuyoruz, Cumhurbaşkanımız G-20’de de bu konuları diğer ülke liderleri ile değerlendirdi. Soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten biz çekinmeyiz.

Karadeniz’deki gerginlik

“El konulan gemi ve mürettebat serbest bırakılmalı. Kerç Boğazı’nda hem Rusya hem de Ukrayna’nın hakları var. Bir daha gerginliğe yol açmamak için iki ülkenin koordine etmesi gerekiyor.  Bundan sonra sorunun yaşanmaması için biz de elimizden gelenleri yapacağız.

Bizim büyükelçiliğimizde çalışan tercüman arkadaşlarımız var. Bu işi soruşturacağız ve açığa çıkması için gerekenleri yapacağız. Kendi büyükelçiliğimiz bünyesindeki arkadaşlarımızla bu işi yapıyoruz.”

CNNTURK