Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: Aralık sonunda açacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gülhane Külliyesi Spor Salonu’nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin akademik yıl açılışında konuştu. Erdoğan Ankara’daki dev şehir hastanesinin açılış tarihini duyurdu.

konuşmasından satır başları:

Sağlık Bilimleri Üniversitemiz ülkemizin sadece sağlık alanında faaliyet gösteren ilk yüksek öğretim kuruluşudur. Burada yetişen doktorumuz, sağlık personelimiz ülkemize inşallah hayırlı hizmetler vereceklerdir.

“Çarpık sistemi tamamen değiştirdik”

Orta yaşın üzerindeki herkes eskinin hastanelerindeki o berbat görüntüleri hatırlar. Özel hastanelerde hizmet almak parası çok olanlara mahsus bir ayrıcalıktı. Ölülerin rehin kaldığı dönemleri çok iyi bilirim. Devlet hastaneleri kırk yamalı bohça gibi hizmet veriyordu. Hastanelerde hizmet değil tam bir sefalet görüntüsü vardı. 1 odada 6 hasta 1 tuvalet. Sağlam girer hasta çıkardınız. Muayene olmak için bir gece önceden gidip o izbe koridorlarda sabaha kadar bekleyeceksiniz. Şansınız varsa doktor bulup muayene olacaksınız. Doktorun yazdığı ilaçları temin etmek için önce hastane eczanesine sonra dışarıya gideceksiniz. Böyle bir dönem. Bu eziyetlerin sonunda hala ayakta kalmayı başarmışsanız iyileşmeyi umacaksınız.

Bu çarpık sistemi tamamen değiştirdik. Vatandaşlarımızın tamamını genel sağlık sigortası kapsamına aldık. Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve özel olarak 3 başlığa indirdik. Vatandaşlar hangisine isterse gidip muayene olabiliyor. Tabi özelller için bir fark ödenmesi gerekiyor ama bu rakam eski dönemdeki gibi ocaklara ateş düşüren cinsten değil, uygun bir bedel olarak belirleniyor.

“Aralık ayı sonunda açacağız”

Hatırlayın hastaların doğuda, güney doğuda kızaklarla çekildiği dönemler var. Ama şimdi oralara biz paletli ambulanslar getirdik. Felaketlerden kazalara kadar acil müdahaleye ihtiyaç duyulan anlarda vakit kaybetmeden vatandaşlarımızın yanında olabiliyoruz. Şehir hastanalerini sağlık hizmetlerindeki reformlarımızın zirvesi olarak görüyürorum.

“İlgili tüm kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum…”

Az önce sağlık bakanımdan aldığım bilgiye göre Bilkent’teki şehir hastanemizi aralık ayı sonu itibariyle açacağız. Ankara dev bir şehir hastanesine kavuşmuş olacak. Bu şehir hastanelerimizle birlikte sağlık turizminde sıçrama yapacağız. Sağlık alanında artık başkalarına özenmiyoruz. Onlar bize gıpta ile bakıyor. Türkiye‘nin sağlık alanında hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı vardır. Her alanda bunu başarmalıyız. Hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Bundan kurtulmamız gerekiyor. Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR’ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız. İlgili tüm kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum. Sağlıkta millileşme hareketimize destek verin. Bu konu savunma sanayi kadar kritik.

Mutluluğun kaynağı olan sağlığa daha çok ehemmiyet vereceğiz. Bizim sağlık alanındaki çalışmaların gerisinde kalmamız kesinlikle düşünülemez. Eskiler sadece uzun değil aynı zamanda hayırlı bir ömür isterlerdi. Hayırlı bir ömrün sağlık kısmında en büyük sorumluluk önce hocalarıma sonra da siz öğrencilerime düşüyor.

CNNTÜRK