Clinton ve Obama’ya bombalı paket gönderildi

Clinton ve Obama’ya bombalı paket gönderildi
Advertisement
barack obama bill clinton241018.jpg

ABD’de seri bombacı alarmı verildi. ABD’li güvenlik kurumları eski ABD başkanları Bill Clinton, Barack Obama, New York Valisi, bazı Kongre üyelerine, Demokrat Parti’nin çeşitli temsilcilerine ve CNN televizyonuna bombalı paket gönderildiğini açıkladı. New York polisi, olayı “terör eylemi” olarak niteledi. ABD Başkanı Trump, ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Beyaz Saray konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Eski ABD başkanlarından Bill Clinton ile eski Dışişleri Bakanı eşi Hillary Clinton‘ın New York’taki evlerinde patlayıcı madde bulunduğu bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Clintonların New York’un banliyösünde Chappaqu’daki evlerinde “fonksiyonel patlayıcı maddenin” tespit edildiğini söyledi.

New Castle polisi de Federal Soruşturma Bürosu, Gizli Servis ve Westchester bölge yetkilileri ile “şüpheli bir paket ile ilgili soruşturma yürüttüklerini” açıkladı.ESKİ ABD BAŞKANI OBAMA’YA İÇİNDE PATLAYICI BULUNAN PAKET GÖNDERİLDİ

Clintonların ardından Eski ABD Başkanı Barack Obama‘nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği duyuruldu.

Amerikan Gizli Servisi, Clintonlar ve Obamaların evindeki paketlerin, “patlayıcı madde içerme riskine karşı postalara yapılan rutin denetimler esnasında” tespit edildiğini ve gerekli işlemlerin yapıldığını açıkladı.

Paketlerin, Obama ve Clinton’a ulaşmadan önce ele geçirildiği kaydedildi.

Macar asıllı ABD’li milyarder iş adamı George Soros’un New York’taki evinin posta kutusunda da dün patlayıcı madde bulunmuştu.

Obama ve Clintonların evine gönderilen paketlerin, Soros’un evine gönderilenle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Paketlerin birbiriyle bağı araştırılıyor.

CNN TELEVİZYONU TAHLİYE EDİLDİ

ABD eski başkanlarından Barack Obama ve Bill Clinton’ın evlerine patlayıcı madde gönderildiğini duyurulmasından hemen sonra New York Polisi, yayın kuruluşu CNN‘in de içinde bulunduğu Time Warner Center’a da benzeri bir paket gönderildiğini açıkladı.

New York’un Manhattan bölgesindeki CNN International binası tahliye edildi. Polis ekipleri, bölgede güvenlik önlemi aldı

CNN’e konuşan bir yetkili de benzeri bir paketin Beyaz Saray’a gönderildiğinin, ancak adrese ulaşmadan tespit edilerek teslimatın engellendiğini belirtti.

NEW YORK POLİSİ: BU BİR TERÖR EYLEMİ

New York’un üst düzey yöneticileri, eski ABD Başkanları Barack Obama ve Bill Clinton’ın evleriyle CNN’in New York ofisi dahil olmak üzere birçok adrese içinde patlayıcı madde bulunan paketler gönderilmesini, “terör eylemi olarak” niteledi.

New York Valisi Andrew Cuomo, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve New York Polis Komiseri James P. O’Neill, ABD’nin eski başkanlarına, CNN’in New York Ofisine ve Demokrat Partinin önemli isimlerine gönderilen ve ülkede paniğe yol açan şüpheli paketler hakkında ortak basın toplantısı düzenledi.

Komiser O’Neill, yayın kuruluşu CNN’in de içinde bulunduğu Time Warner Center’a gönderilen patlayıcı düzeneğin aktif olduğunu ve beyaz toz içeren bir zarf içerdiğini söyleyerek, “Bu bir terör eylemi.” dedi.

O’Neill, “Biz bunu daha önce de gördük, daha kötülerini de gördük. Gözümüzü korkutamayacaklar, suçluları adalet önüne çıkaracağız.” diye konuştu.

New York Belediye Başkanı Blasio da CNN’e gönderilen paket hakkında, “Time Warner Center’daki olay, özgür basınımıza zarar vermek ve New York halkını korkutmak için yapılan bariz bir terör eylemiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Gönderilen paketler hakkında Başkan Donald Trump’a bir mesajı olup olmadığına dair bir soru üzerine Blasio, “Siyasiler, medyaya karşı şiddeti ve eylemi desteklememeli. Kendi aramızda anlaşmazlıklar olabilir ama bunların hepsi barışçıl.” diye konuştu.

Blasio şu anda New York’un herhangi bir yerinde başka bir tehdit olmadığını da sözlerine ekledi. 

NEW YORK VALİSİNE DE BENZERİ BİR PAKET GELMİŞ

New York Valisi Cuomo da benzer şüpheli bir paketin bugün kendisinin Manhattan’daki ofisine gönderildiğini belirterek, “Eğer başka paketler de ortaya çıkarsa şaşırmayacağım.” dedi.

Terörün bugünün dünyasının bir gerçeği olduğunu vurgulayan Cuomo, “Terörün kazanmasına ne bugün ne de yarın izin vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Soruşturmadan sorumlu FBI Özel Ajanı C. Bryan Paarmann da Clintonlar ve Obama’ya gönderilen paketlerin “boru bombası” içerdiği bilgisini paylaştı.

KONGRE ÜYELERİNE DE ŞÜPHELİ PAKET

Öte yandan, Florida Polisi Sözcüsü Chris Piper, Temsilciler Meclisi’nin Florida üyesi Demokrat Debbie Wasserman Schultz’un Sunrise’daki ofisine de şüpheli bir paket gönderildiğini belirtti.

CNN’e konuşan kaynaklar, paketin eski Adalet Bakanı Eric Holder’a gönderildiğini ancak adresin yanlış girilmesi nedeniyle paketin üzerinde iade adresi olarak yazılan Schultz’un ofisine gittiğini belirtti.

Kaynaklar, Schultz’un ofisinin adresinin, Clintonlar ve Obama’nın evine gönderilen paketlerin de iade adresi olduğunu söyledi.

San Diego Polisi de Demokrat Parti’den California Senatörü Kamala Harris’in ofisinin olduğu binada şüpheli bir paket bulunduğunu ve binanın bir bölümünün boşaltıldığını açıkladı.

Aynı binada, günlük yayın yapan San Diego Union-Tribune gazetesinin de ofisi de bulunuyor.

Her iki ofiste de bomba imha ekipleri ve polisin soruşturması sürüyor.

New York Polisi de CNN binasında bulunan şüpheli paketin ardından kentteki medya kuruluşlarının bulunduğu binalarda güvenlik önlemleri aldı.

TRUMP VE PENCE’TEN KINAMA

ABD Başkanı Donald Trump, eski başkanlardan Barack Obama ve Bill Clinton’ın evlerine patlayıcı madde içeren paketlerin gönderilmesini kınadı.

Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulunan Trump, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence‘in saldırı girişimini kınayan önceki paylaşımını alıntılayarak “Tüm kalbimle katılıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Pence, Twitter hesabından, “Eski başkan Obama, Clintonlar, CNN ve diğerlerine yönelik saldırı girişimlerini kınıyoruz. Bu korkakça eylemler alçaktır ve bu ülkede bunlara yer yoktur. Gizli Servis, FBI ve yerel güvenlik güçlerinin hızlı müdahalelerine minnettarız. Bu saldırı girişimlerinin sorumluları adaletin önüne çıkarılacaktır.” açıklamasını yaptı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yaptığı açıklamada, “Son günlerde Başkan Obama, Başkan Clinton, Dışişleri Bakanı Clinton ve diğer kişileri karşı yapılan saldırı girişimlerini kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bu tür eylemleri “aşağılık” olarak tanımlayan Sanders, saldırı girişimlerinin sorumlularına kanunlar çerçevesinde gerekli cezaların verileceğini belirtti.

Sanders, “ABD Gizli Servisi ve diğer güvenlik ajansları olayı soruşturuyor ve bu korkakların tehdit ettiği herkesi korumak için tüm uygun tedbirleri alacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

ASIL HEDEF ESKİ CIA DİREKTÖRÜ

Amerikan medyasına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bazı güvenlik yetkilileri, New York’ta CNN’in de yer aldığı binaya gönderilen ve patlayıcı madde içeren paketin, aslında eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan’ı hedef aldığını belirtti.

Öte yandan sabah saatlerinde Beyaz Saray’a da içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği iddiası, Gizli Servis tarafından doğrulanmadı.

ÜNLÜ MİLYARDER SOROS’A DA GÖNDERİLMİŞTİ 

ABD’li milyarder işadamı George Soros’un New York’taki evinin posta kutusunda da bombalı bir paket bulunmuştu.

Olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünen Federal Soruşturma Bürosu FBI paketleri gönderen kişiyi arıyor. Soruşturmanın terör kapsamında yapıldığı belirtiliyor.

ABD’de Soros’un, aşırı sağcıların hedefinde olduğu belirtiliyor.

NTV

About The Author

Leave a reply