reklâm

AP’den Suudi Arabistan’a silah ambargosu çağrısı

AP’den Suudi Arabistan’a silah ambargosu çağrısı
reklâm
avrupa parlamentosu kaşıkçı251018.jpg

SON DAKİKA HABERİ: Avrupa Parlamentosu, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kararında Riyad’a silah ambargosu çağrısı yaptı.

Son dakika haberi! Avrupa Parlamento, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak hazırlanan karar tasarısını kabul etti.

Tasarıda, Kaşıkçı’nın öldürülme koşulları “insanlığa karşı suç” olarak tanımlandı. Kaşıkçı’nın işkenceyle öldürülmesi kınandı.

Suudi Arabistan’ın “gazetecinin cesedinin nerede olduğunu” açıklaması istendi. Karar tasarısında “yargısız infaz gibi sistematik uygulamaların insanlık suçu teşkil ettiği” not edildi.

Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak “uluslararası, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma” yürütülmesi istendi.

Sorumluların ortaya çıkarılarak “uluslararası normlara uygun, tarafsız bir mahkemede ve uluslararası gözlemciler huzurunda yargılanmaları” talep edildi.

Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu Suudi vatandaşlarına yönelik, vize yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi hedefli yaptırımlar hazırlaması için AB ve AB devletlerine çağrıda bulunuldu.

Avrupa Parlamentosu hazırlanacak listede sadece tetikçiler değil aynı zamanda planlayıcılar ve azmettiricilerin de bulunmasını istiyor. Avrupa Parlamentosu tarafından alınan kararın hukuksal planda yaptırımı bulunmuyor.

NTV

reklâm

Yazar hakkında

Cevap bırakın