Uluslararası Polis Teşkilâtı’nın (INTERPOL) başkanı Hongwei Meng’ten haber alınamıyor. Olayla ilgili Fransa’da soruşturma başlatıldı.

Interpol başkanı Hongwei Meng’in eşi, Fransa polisine kocasının kayıpolduğunu bildirdi. Polis olay ile ilgili soruşturma başlattı. 29 Eylül günü Fransa’dan Çin’e giden ve o günden sonra bir daha haber alınamayan Interpol Başkanı Hongwei Meng için Fransa polisi soruşturma başlattı.

64 yaşındaki Interpol Başkanı Hongwei Meng geçtiğimiz 29 Eylül Cumartesi günü Fransa’dan ayrılarak Çin’e geçmişti. O tarihten bu yana haber alınamayan Meng için Fransız polisi soruşturma başlattı.

Hongwei Meng’in eşi ve çocukları, Interpol’un genel merkezinin de bulunduğu Fransa’nın Lyon kentinde yaşıyor.

INTERPOL’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Konu ile ilgili Interpol tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Interpol, Interpol Başkanı Meng Hongwei‘nin kaybolması ile ilişkili basında yer alan haberlerin farkındadır. Bu durum Fransa ve Çin’deki ilgili otoritelerin konusudur. Interpol Genel Sekreterlik Merkezi konu hakkında daha fazla açıklama yapmayacaktır.”

BU GÖREVE SEÇİLEN İLK ÇİNLİ

Kayıp Interpol Başkanı Hongwei Meng daha önce Çin’de kamu güvenliği müsteşarı, Sahil Güvenlik Başkanı ve Devlet Okyanus İdaresi’nde müdür yardımcısı pozisyonlarında görev almıştı.