İstanbul’da ekmek fiyatlarına ilişkin açıklama

İstanbul’da ekmek fiyatlarına ilişkin açıklama
Advertisement
Ekonomi
ekmek.jpg

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul Valisi Şahin, “200 gram ekmek 1 lira, 250 gram 1,25 liraya tüketiciye ulaştırılacak” dedi.

Son dakika haberi!

İstanbul Valisi Vasip Şahin, ekmek fiyatlarına ilşikin açıklama yaptı.

Valilikte düzenlenen basın toplantısında konuşan Şahin, ekmek fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini belirtti.

İstanbul’da ekmek fiyatlarıyla ilgili olarak hem Esnaf Odaları hem de Ticaret Odası’nın yapmış olduğu toplantılar neticesinde bir karara varıldığını hatırlatan Şahin, “Şu sonuca varılmıştır. Öncelikle İstanbul’da 2016’nın başından beri 250 gramlık ekmek, 1,25 TL idi. Yani 125 kuruştu. Bugün de hala yine 250 gramlık ekmek 125 kuruş olmaya devam ediyor. Bu noktada baktığımızda 250 gramlık ekmek fiyatında herhangi bir değişiklik yok” dedi.

İstanbul’da faaliyet gösteren tüm fırıncıların bazılarının Esnaf Odaları bazılarının ise Ticaret Odası’na kayıtlı olduğunu dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Esnaf Odasına kayıtlı olanlar 2016 yılında belirlenen fiyatlarla satışa devam ediyordu. Aynı şekilde Ticaret Odamız da yaptığı toplantılarla nihai karar olarak Esnaf Odamızla birlikte aynı noktada buluştular. 250 gramlık ekmeğin 125 kuruş, 200 gram olanın da bir lira olması konusunda, uygulama birliğine ulaşmış olduk. Yani İstanbul’da tekrar edecek olursak, 200 gram ekmek bir lira, 250 gram ekmek ise 125 kuruştan tüketicilerimize ulaştırılacak.”

Bunun ötesinde farklı fiyat uygulamasına giden fırıncıların cezai müeyyidelerle karşılayacaklarına dikkati çeken Vali Vasip Şahin, şöyle konuştu:

“Tüketiciyi, vatandaşlarımızı aldatmaya ya da onlara fahiş fiyatla bu hizmeti vermeye çalışan üretici ya da satıcılarımızla ilgili hem valilik olarak hem de ticaret ve esnaf odamız kendi denetim mekanizmasıyla hem de Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri zabıtalarınca sıkı bir şekilde denetlenecekler. Fahiş fiyat uygulayanlar ya da kurallara uymayanlar hakkında gerekli yasal müeyyideler aksamaksızın uygulanacaktır.”

HALK EKMEK’TE 75 KURUŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da, Halk Ekmek olarak 250 gram ekmeği 75 kuruştan satacaklarını duyurdu.

NTV

About The Author

Leave a reply