Son dakika: Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu anlattı... Tropik fırtınadan etkilenecek şehirlerde yaşayanlar ne yapmalı?

Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu meteorolojinin az önce uyarısını yaptığı tropik fırtınayla ilgili bölgede yaşayan insanların alabileceği tedbirleri anlattı ve uyardı: ‘Günlük hayatınızı o saatlere göre ayarlayın. Sokaklarda tabelalardan, ağaçlardan ve çatılardan uzak durun’

Tropik fırtınanın ‘mini tayfun’ olduğunu belirten Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, fırtınanın İstanbul’dan Antalya’ya kadar etkili olabileceğini, bunu tam olarak tahmin etmenin çok güç olduğunu söyledi.

Özellikle kıyı kesimlerinde yaşayan vatandaşları uyaran Kadıoğlu, ‘Kıyıdaki teknelerin karaya çekilmesi gerekiyor. Gündelik hayatınızı fırtınanın olmadığı saatlere göre ayarlayın. Çatılar önemli bir problem oluşturabilir. Balkonda eşya bırakmayın. Özellikle dışarıda bırakılan eşyalar fırtınanın etkisiyle zarara yol açabilir’ dedi. Kadıoğlu uyarılarını şöyle sürdürdü:

“Su baskını tehlikesinin yanı sıra, tabela ve ağaçlar da etkilenebilir. İnşaat sahipleri mutlaka ama mutlaka dışarıda kalas, tuğla gibi malzemelerini bırakmamalı’

Tropik fırtınanın gücünün sıcak deniz suyundan geldiğini aktaran Kadıoğlu, ‘Fırtına eğer sıcak olan denizin üstünden giderse şiddeti artar. Ancak adaların üzerinden giderse şiddeti azalabilir’ diye konuştu.

Son dakika: Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu anlattı... Tropik fırtınadan etkilenecek şehirlerde yaşayanlar ne yapmalı