Yeni Ekonomi Programını açıklayan Bakan Albayrak: “Vergi süreçlerinde iyileştirmeler olacak. Etkinliği kalmamış istisna, muafiyet ve indirimleri kademeli olarak kaldıracağız. Vergi, prim ve alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma hayata geçmeyecek.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programını (YEP) açıkladı. Bakan Albayrak , tüm paydaşların bir araya gelerek hazırladığı YEP sunumunda, “Ekonomimizin güçlü ve zayıf yanlarını biliyoruz.” dedi. Yeni programda vergilerde istisna ve muafiyetlerin gözden geçirileceğini belirten Albayrak, “Vergi süreçlerinde iyileştirmeler olacak, etkinliği kalmamış istisna, muafiyet ve indirimleri kademeli olarak kaldıracağız. Vergi, prim ve alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma hayata geçmeyecek.” dedi.

YENİ EKONOMİ PROGRAMINDAKİ HEDEFLER

2019 büyüme hedefi yüzde 5.5’tan yüzde 2.3’e çekildi. Aynı yıl için enflasyon hedefi ise yüzde 15.9, 2020 için ise yüzde 9.8 olarak güncellendi. 2019 yılı için kamuda 60 milyar TL tasarruf öngörülürken 16 milyar TL gelir arttırımı elde edilecek. Böylece 76 milyar liralık kaynak yaratılacak. Yeni programda vergilerde istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek.

“VERGİ, PRİM VE ALACAKLARA İLİŞKİN YENİDEN YAPILANDIRMA HAYATA GEÇMEYECEK”

 

Yeni programda vergilerde istisna ve muafiyetlerin gözden geçirileceğini belirten Albayrak, “Vergi sistemini daha adil hale getirebilmek içni önemli adımlar atacağız. İstisna, muafiyet ve indirimler yeniden gözden geçirilecek. Taşınmaz değerleme sistemini kurarak gayrimenkul envanterini tamamlayacak süreci hayata geçireceğiz. Vergi, prim ve alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma hayata geçmeyecek.” açıklamasını yaptı.