Amerikan New York Times gazetesinin “isimsiz” olarak görüş bölümünde yayımlanan makalede ABD Başkanı Donald Trump hedef alındı. Beyaz Saray’da Trump yönetiminden bir ismin yazdığı makalede, “Sorunun asıl kökeninde Başkan’ın ahlaklı olmayışı yatıyor” görüşü savunuldu. ABD Başkanı Trump makale için “utanç verici” sözlerini kullanırken, söz konusu makaleyi kaleme alan ismin kim olduğu merak ediliyor. ABD basını makaleyi kaleme alan olası 12 ismi yazdı. İşte Melania Trump dahil ABD Başkanı’na yakın 12 isim:

 • 1

  ADALET BAKANI JEFF SESSIONS

  ADALET BAKANI JEFF SESSIONS
  Amerikan CNN televizyonuna göre, şüphelilerden biri Adalet Bakanı Jeff Sessions. Sessions, ABD Başkanı Trump’la kamuoyu önünde belki de en çok anlaşmazlığa düşen isim. Hatta bu hafta Trump’ın Sessions’ın zekası ve aksanıyla dalga geçtiği ortaya çıkmıştı.
 • 2

  ABD BAŞKAN YARDIMCISI MIKE PENCE:

  ABD BAŞKAN YARDIMCISI MIKE PENCE:
  Bir diğer şüpheli ABD Başkan yardımcısı Mike Pence. Pence aslında basının önünde Trump’ın hem arkasında olan ve ona destek veren bir isim olarak gözüküyor. Ancak perde arkasında çok hırslı bir politikacı olduğuna ve başkanlık koltuğuna göz diktiğine dikkat çekiliyor. New York Times’a bu makaleyi kalema alarak Trump’ı koltuğundan edip yerine geçmeyi hedeflemiş olabileceği yorumları yapılıyor.
 • 3

  SAVUNMA BAKANI JAMES MATTIS:

  SAVUNMA BAKANI JAMES MATTIS:
  Savunma Bakanı James Mattis de şüpheliler arasında. Trump’la kamuoyu önünde çok fazla görüş ayrılığına düşmese de Trump’ın görevden uzaklaştırdığı eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’le arasının çok iyi olduğu biliniyor.
 • 4

  BEYAZ SARAY GENEL SEKRETERİ JOHN KELLY:

  BEYAZ SARAY GENEL SEKRETERİ JOHN KELLY:
  Bir diğer şüpheli de Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly. O da makalenin yazarı olabilir. Trump’la birçok kez görüş ayrılığına düştü ve kamuoyuna yansıyan bir şekilde tartıştı. Hatta görevden alınabileceği konuşuldu. Kelly’nin ABD Başkanı Trump’ın ipini bu şekilde çekerek kendi koltuğunu korumaya çalıştığı yorumları yapılıyor.
 • 5

  İÇ GÜVENLİK BAKANI KIRSTJEN NIELSEN:

  İÇ GÜVENLİK BAKANI KIRSTJEN NIELSEN:
  Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen. Nielsen, Trump’la sık sık görüş ayrığı yaşayan Kelly’e yakın bir isim. Kendisinin de ABD Başkanı Trump’la arasının pek iyi olmadığı biliniyor. Hatta bir kabine toplantısında belgesiz göçmenler konusunda Trump’tan fırça yediği bunun üzerine istifayı düşündüğü ancak sonra kararından vazgeçtiği söyleniyor.
 • 6

  ABD’NİN BM ÖZEL TEMSİLCİSİ NIKKI HALEY:

  ABD'NİN BM ÖZEL TEMSİLCİSİ NIKKI HALEY:
  ABD’nin BM özel temsilcisi Nikki Haley de şüphelilerden biri. O aslında Trump’ın en çok sevdiği isimler arasında ama Pence gibi onunda çok hırslı olduğu konuşuluyor. rusya ve putin konusunda trump’la farklı düşündüğü de biliniyor.

  7

  TRUMP’IN RUSYA DANIŞMANI FIONA HILL:

  TRUMP'IN RUSYA DANIŞMANI FIONA HILL:
  Bir diğer şüpheli ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya danışmanı Fiona Hill. Hill’in de Rusya konusunda Trump’a göre daha sertlik yanlısı olduğu söyleniyor. Fiona Hill’in bir diğer özelliği ise, Beyaz Saray eski Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster’a çok yakın bir isim olması.
 • 8

  TRUMP’IN DANIŞMANI KELLYANNE CONWAY:

  TRUMP'IN DANIŞMANI KELLYANNE CONWAY:
  ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway da olağanüstü şüpheliler arasında. Siyaset sahnesinde uzun yıllardır var olan Conway rüzgar ne yöne eserse o yöne eğilmeyi bilen bir kişi. Trump’a tepkilerin arttığı bir dönemde o da olağan şüpheliler arasında bulunuyor.
 • 9

  BEYAZ SARAY DANIŞMANI DON McGAHN:

  BEYAZ SARAY DANIŞMANI DON McGAHN:
  Beyaz Saray danışmanlarından Don McGahn da New York Times’a yazılan “isimsiz” makalenin kahramanı olabilir. Don McGahn’ın sonbaharda görevinden ayrılmayı planladığı biliniyor. Birçok kez Trump’la görüş ayrılığına düşen Don McGahn şüpheliler listesinde en üstte yer alıyor.
 • 10

  ULUSAL GÜVENLİK DİREKTÖRÜ DON COATS:

  ULUSAL GÜVENLİK DİREKTÖRÜ DON COATS:
  Bir diğer olağan şüpheli Ulusal Güvenlik Direktörü Dan Coats. Washington siyasetinde uzun süredir etkili olan Coats, Rus lider Vladimir Putin’in Washington’a davet edilmesi konusunda Trump’la görüş ayrılığı yaşadığı biliniyor.
 • 11

  FIRST LADY MELANIA TRUMP:

  FIRST LADY MELANIA TRUMP:
  Amerikan CNN televizyonuna göre, şüpheliler arasında First Lady Melania Trump da var. Trump’la gerilimli bir ilişki yaşan First Lady Melania Trump’ın böylesi bir intikama girişmiş olabileceği ihtimali az da olsa bulunuyor.
 • 12

  “JAVANKA”LAR (IVANKA TRUMP VE DAMAT JARED KUSHNER):

  "JAVANKA"LAR (IVANKA TRUMP VE DAMAT JARED KUSHNER):
  “Javanka”lar da olağan şüpheliler arasında yer alıyor. “Javanka” Trump’in kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner’in kisaltması. Her ikisi de Trump’a danışmanlık yapıyor. Ivanka Trump daha önce sesini babasına duyurmak için elinden geleni yapacağını söylemişti. Ama ABD Başkanı Trump’ın kızı ve damadına çok kulak asmadığı söyleniyor. “Javanka” çiftinin bu şekilde Trump’tan intikam almayı seçmiş olabileceği konuşuluyor.

  13

  MAKALEDE HANGİ GÖRÜŞ SAVUNULUYOR

  MAKALEDE HANGİ GÖRÜŞ SAVUNULUYOR
  İsmini vermeyen yetkili New York Times gazetesindeki makalede, “Trump yönetimi içindeki direnişin parçasıyım” başlığını kullandı. Yetkili, Beyaz Saray’da çok sayıda ismin, Trump’ın yanlış yönlendirilmiş dürtülerini engellemek ve demokratik kurumları korumak adına elinden gelen çabayı göstermeye yemin ettiğini açıkladı.
 • 14

  Yönetim içerisinde ülkeyi ön plana alan insanlardan oluşan sessiz bir direniş olduğunu söyleyen yetkili, “Amerikalılar yetişkinlerin devrede olduğunu bilmeli. Neler olduğunun farkındayız. Donald Trump yapmasa da bizler doğru olan şeyi yapmaya çalışıyoruz” dedi.
 • 15

  TRUMP NE DEDİ?

  TRUMP NE DEDİ?
  ABD Başkanı Trump ise, makale için “utanç verici” dedi ve attığı tweette New York Times’a seslenip, “Bu ‘üst düzey yetkili’ gerçekten var mı yoksa New York Times’ın başka bir düzmece kaynağı mı? Eğer bu korkak kişi gerçekten varsa, New York Times ulusal güvenlik gerekçesiyle bu kişiyi hükümete ihbar etmeli” dedi.
 • 16