Türkiye ile ABD arasındaki siyasi krizin odağı haline gelen Andrew Craig Brunson, İzmir’deki evinin balkonuna Türk bayrağı astı. Mahkeme, Brunson’un sağlık koşullarını gözeterek cezasını ev hapsine çevirmişti.

‘FETÖ’ üyeliği iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından, 25 Temmuz’da İzmir’de ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’un, Alsancak semtinde bulunan evine Türk bayrağı asıldığı görüldü. Brunson’ın İzmir’de yönettiği kilisede de uzun süredir Türk bayrağı asılıydı.

35 yıl hapis cezası istenen ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’un tutukluğu, “sağlık sorunları” dikkate alınarak ev hapsine çevrilmişti. Rahibin tutukluğuna verilen devam kararının ardından, ABD’den Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulandı.

Avukatı İsmail Cem Halavurt ise, müvekkiliyle ilgili yerel mahkeme süreçlerinin tamamlanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıklamıştı.

ABD ile yaşanan rahip Andrew Brunson krizi dinmiyor. Türkiye’de tutuklu bulunan ‘ABD’li rahip Brunson’ın 12 Ekim’deki duruşmasında tahliye edilebileceği’ iddia ediliyor.

Türkiye ile kriz konusu olan tutuklu rahip Andrew Brunson 12 Ekim’de mahkemeye çıkarılacak. Türkiye ve ABD arasında en büyük krizlerden birisi yaşanırken, rahibin tutukluluk halinin devam etmesi üzerine Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulaması gelmişti.

Duygu Güvenç’in Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, Brunson’ın da duruşmada serbest bırakılarak ABD ile tansiyonun düşürülebileceği iddia ediliyor. Ankara’nın, Washington ile ilişkilerinde geçmiş pazarlıkların aksine yepyeni bir zemin arayışını tercih edebileceği öne sürülüyor.

YUNAN ASKERLERİ ÖRNEĞİ

Türkiye, benzer şekilde sınırı aştığı için tutukladığı Yunanlı iki askeri de AB’nin girişimlerinin ardından, 15 Ağustos’ta beklenmedik şekilde serbest bırakmıştı. Hemen ardından önce Reform Eylem Grubu toplandı; daha sonra da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Viyana’da AB dışişleri bakanlarının gayri resmi toplantısına katıldı.