Katar’ın 15 milyar dolardan sonra Londra merkezli fonlarındaki en az 100 milyar doları daha Türkiye’ye getireceği söyleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Külliye’de görüşen Katar Emiri El Sani, Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacaklarını söylemişti. Körfez fonlarına hukuk danışmanlığı yapan Sinan Civriz’e göre bu yatırımlar başta doğalgazın katma değer olarak kullanılacağı enerji projeleri olmak üzere, gayrimenkul ve gıda üretim tesisleri yapımına odaklı olacak, ayrıca İstanbul ve Türkiye’nin birkaç farklı şehrinde arsa alacaklar. Star yazarı Ersoy Dede’ye konuşan Civriz bu arada 15 milyar dolardan sonra Katar’ın Londra merkezli fonlarındaki en az 100 milyar doların daha Türkiye’ye geleceğini söylüyor.

Ersoy Dede, Sinan Civriz’le konuşmasını köşesine taşıdı. İşte o yazı:

“ABD’nin Türkiye’yi hedef alan finansal saldırısı sonrası 15 milyar dolarlık doğrudan yatırımla Türkiye’ye gelen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin kafasındaki Türkiye algısı zannedilenden daha başka.. Katar başta olmak üzere birçok Körfez fonuna hukuk danışmanlığı yapan Sinan Civriz’e göre, bu daha başlangıç.. Dün, doğrudan yatırımlar konusunda aradığım Sinan Civriz, 15 milyar dolardan sonra Katar’ın Londra merkezli fonlarındaki en az 100 milyar doların daha Türkiye’ye geleceğini söylüyor.. Bilindiği üzere Katar, Türkiye’de yeni değil.. Abank ile bankacılık sektörüne girmişti.. Ardından QNB ile Finansbank’ı aldı. Sonra beIN ile Digiturk’u.. Yaklaşık 2,75 milyar euro Finansbank için, 1,4 milyar dolar da Digiturk için verdi.. Boyner’de, BMC’de ve daha pek çok markanın içinde de ortaklıkları var.. Peki şimdi ne yapacak?.. Yani bu 15 milyar dolarlık yeni doğrudan yatırım paketinde neler olacak?.. Sinan Civriz’e göre bu yatırımlar; başta doğalgazın katma değer olarak kullanılacağı enerji projeleri olmak üzere, gayrimenkul ve gıda üretim tesisleri yapımına odaklı olacak. Ayrıca, İstanbul ve Türkiye’nin birkaç farklı şehrinde arsa alacaklar.. Ama benim dikkatle takip edeceğim süreç, Katar’ın başta Londra olmak üzere başka ülkelerdeki fonlarını nasıl Türkiye’ye çekeceği.. Katar’ın dünyada farklı farklı kalemlerde, 600 milyar dolar civarında yatırımı var.. Ve şu anda kendini en fazla güvende hissettiği ülke Türkiye.. Elbette bunun sonuçlarını müspet anlamda göreceğiz…”