ABD’nin ünlü medya kuruluşlarından Washington Post’un ekonomi yazarı Matt O’Brien, yakın zamanda ABD ile Türkiye arasında yaşananları ‘tarihin en aptalca krizi olabilir’ şeklinde yorumladı.

Washington Post yazarından ABD-Türkiye krizine ilginç yorum

“TÜRKLER İÇİN ÇOK DA EĞLENCELİ DEĞİL”

O’Brien, “Türkiye, kötü politikalarla kendi kendine zarar verdi ve bundan dolayı yabancıları suçlamaya çalıştı. Ancak inanılmaz bir şekilde Trump da Türkiye’nin kendi ekonomisini batırmasına karşılık Türk ekonomisini aşağı çekmeye çalışarak bu günah keçiliği görevini üstlenmeye razı oluyor. Komik hatalarla dolu bir durum ancak Türk halkı için çok da eğlenceli değil” dedi.

Öte yandan BBC Türkçe’de yer alan habere göre, New York’ta bulunan Brown Brothers Harriman & Co’dan stratejist Win Thin, “Bu, politika hatalarından dolayı borç ve likidite krizine doğru evrilen tipik bir kur krizi. İşlerin gidişatına bakıldığında piyasaların da ekonomide sert bir inişe, şirketlerin döviz cinsi borçlarını ödeyemediklerini ilan etmesine ve bankaların muhtemel çöküşlerine hazırlıklı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.