Pamukta 1 milyon tona doğru
Stratejik tarımsal ürünler arasında yer alan pamukta ekim alanlarının son yıllarda artması sayesinde rekoltenin 1 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.
ULUSAL Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pamuk ekim alanlarına yönelik hükümet tarafından izlenen doğru politikalar sayesinde son 5 yılda pamuk üretiminde güzel bir ivme yakalandığını söyledi.

Ülke genelinde pamuk ekim alanlarının arttığını dile getiren Kocagöz, geçen sezon 462 hektarda 840 bin ton üretim yapıldığını, bu sezon için de yaklaşık 530 bin hektarlık alanda pamuk üretiminin gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Kocagöz, çiftçilerin yeniden pamuğa yönelmesinin altında destekleme politikalarının doğru yapılmasının, dünya piyasasında pamuk fiyatlarının istikrar kazanmasının ve Türk çiftçisinin üretimde başarılı olmasının yattığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Pamuk ekili araziler 2001-2002 sezonunda 721 bin hektara kadar yükselmişti ve 1 milyon ton pamuk üretmiştik. Bu yıl ise 530 bin hektarla aynı rakama ulaşacağımızı düşünüyoruz. Çünkü 2002’den bu yana verimimiz çok arttı. Türk üreticisi, pamuk üretiminde çok başarılı, rekabetçi, GDO’suz tohumlarla pamuk üretmesine rağmen Avusturalya’dan sonra dünyada verim açısından ikinci konumda.”
Özellikle Ege Bölgesi ve Çukurova’da alternatif ürünlere yönelen çiftçinin pamuğa geri dönmeye başladığını, desteklerin devam etmesiyle bu dönüşün gelecek yıl da devam edeceğini dile getiren Kocagöz, Konsey olarak koydukları ilk hedef olan 1 milyon ton rakamının bu sezon yakalanacağını söyledi.

Kocagöz, şunları kaydetti:
“Biz 1 milyon eşik hedef diye bir stratejik hedef koyduk kendimize, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdiğimiz bütün raporlarda Türkiye’nin ulaşması gereken noktanın bu olduğunu belirttik. Ulusal Pamuk Konseyi olarak bu koyduğumuz hedefe ulaşacağımız için çok mutluyuz ama bunun yanında biz koşarken tekstil sektörümüz de koşuyor maşallah. Sektörün pamuk tüketimi 1 milyon 650 bin tonlara dayandı. Bizim tahminimiz 5 yıl içinde tekstildeki bu ihtiyacın 2 milyon tonlara yaklaşacağı, dolayısıyla hızımızı kesmeden bu politikalara devam etmemiz lazım. Çünkü bizim pamuk üretmeye ihtiyacımız var.”