Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Erdoğan yeni kabineyi 8 Temmuz’dan sonra açıklayabilir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabineyi 8 Temmuz’dan sonra açıklayabileceğini belirtti.

Kalın’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“YSK kesin sonuçları 5 Temmuz’da açıkladıktan sonra, 8 Temmuz’da Meclis toplanacak, milletvekilleri yemin edecek. Ardından Cumhurbaşkanımız yemin edecek ve sonra da yeni kabineyi açıklayacak. Cumhurbaşkanımız farklı kişilerin bilgi birikiminden istifade etmek ister. Bakanları dışarıdan atamayı değerlendirdiğini zaten ifade etti ama şu anda bir sayı vermem mümkün değil tabii.”

“26 olan bakanlık sayısını 16’ya indirdik. Bakanlara ilave olarak kurullar oluşturuluyor. Bunlar Cumhurbaşkanına raporlar hazırlayacak, politika oluşturacak kurullar. Bunların yapıları da esnek olacak. Sayıları 3, 5, 7 ve daha fazla olabilir. Şu anda sayıları 9 ama Cumhurbaşkanı geçici, süreli kurullar da kurabilir. Üyelerini Cumhurbaşkanı atayacak ve bunlar öncelikli olarak ülkenin temel meseleleriyle ilgili politika üretimine dönük çalışmalar yapacak. Başkanlıklarını Cumhurbaşkanı yapacak. Bu toplumsal istişareyi kurumsal hale getiren çok önemli bir yenilik.”

“Yabancı yatırımcının Türkiye’de yatırım yapması için çok elverişli bir ortam var ve daha fazla yatırım yapması için de bu devam edecek. Şu ana kadar Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazandı. Bundan sonra da ekonomi yönetimi buradan geri adım atmayacaktır. Türk ekonomisinin bünyesi güçlü olmaya devam ediyor. Seçim ortamına rağmen ekonomide sıkıntı olmadı. Tabii ki dolardaki iniş çıkış biraz içerideki dengelerle ilgili ama biraz da küresel piyasadaki faiz oranlarıyla ilgili. Cumhurbaşkanımız özellikle uluslararası sermayenin Türkiye’ye gelmesi, yatırım yapması konusunda her zaman teşvik edici bir konumda oldu. Bundan sonra da bu devam edecek. Orada herhangi bir tereddüt ve şüpheye mahal verecek bir durum söz konusu değil.”