Istanbul’da bugün beklenen şiddetli sağanak yağış, Trakya’dan yurda giriş yaptı. Yağışın saat 15.00 sıralarından itibaren özellikle kentin güney ve batı ilçelerinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Marmara Denizi üzerinden gelebilecek süper hücrenin ise yerel olarak dolu yağışına sebep olabileceği uyarısı geldi. İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi de (AKOM) beklenen yağışlara karşı vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

İstanbul için son dakika tahmini geldi, Valilik uyardı O saatlere dikkat...

İstanbul Valiliği’nden yapılan son dakikaaçıklamasında, “Meteorolojik tahminlere göre sağanak ve gök gürültülü yağışların bugün öğleden sonra ve yarın ilimizi etkisi altına alması beklenmektedir. Konuyla ilgili ve görevli kurumlarımız müteyakkız olup vatandaşlarımızın da can ve mal güvenlikleri bakımından tedbirli olmaları önem arz etmektedir” denildi.

Öte yandan meteorolojik verilere göre, başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde salı günü öğleden sonra başlaması beklenen ve perşembe sabah saatlerine kadar yerel olarak süreceği tahmin edilen yağışlarla birlikte, çok sayıda yıldırım düşmesinin de meydana gelmesi bekleniyor. Uzmanlar, vatandaşları Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılacak uyarıları takip etmeleri konusunda uyardı.

İstanbul için son dakika tahmini geldi, Valilik uyardı O saatlere dikkat...

Avrupa genelinde fırtına tahminleri yapan ESTOFEX’in (Avrupa Deneysel Fırtına Tahmini) son tahmininde de İstanbul’un içinde bulunduğu bölge için ikinci derece fırtına beklentisi yer aldı. Dünkü verilere göre yapılan tahmin, akşam saatlerinde güncellenecek.

İstanbul için son dakika tahmini geldi, Valilik uyardı O saatlere dikkat...

Bu arada kuvvetli yağış ve dolu uyarıları İstanbulluları alarma geçirdi. Geçen yıl 27 Temmuz’da meydana gelen dolu yağışının araçlara verdiği zarar nedeniyle, bu kez galericiler ve vatandaşlar araçların doludan zarar görmemesi için önlem almaya çalıştı. Bazı araç sahipleri kapalı otoparklara yönelirken, bazıları da araçlarının üstünü branda, strafor, tente ve paspaslarla kapattı. Kadıköy’deki bir galeride çalışan Fatih Yaşın, olası dolu yağışına karşı önlem aldıklarını söyleyerek, “Geçtiğimiz yıl doludan dolayı birçok aracımız zarar gördü. Bugün de önlem amaçlı kendimizce yöntemler ürettik” dedi.

BİR UYARI DA AKOM’DAN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi de (AKOM), bugün kent genelinde etkili olması beklenen yağış konusunda uyarıda bulundu. AKOM’dan yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul’un bugün öğle saatlerinden itibaren şiddetli yağışın etkisi altına gireceği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yağışların bölgesel olacağı, zaman zaman dolu şeklinde yağacağı tahmin ediliyor. Raporda, kuvvetli sağanak yağış nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi olabileceği belirtiliyor. Özel araçların dolu yağışından zarar görmemesi için kapalı alanlarda muhafaza edilmesi öneriliyor. Üç gün süreceği tahmin edilen yağışların, fırtına şeklinde aralıklarla devam edeceği belirtiliyor.”

İstanbul için son dakika tahmini geldi, Valilik uyardı O saatlere dikkat...

AKOM, ihbar doğrultusunda ekiplerini alarma geçirerek muhtemel riskli bölgelere ekiplerini sevk etti. İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri tedbirlerini alıyor.