Avrupa Birliği’nin ardından Türkiye’de de kişisel verilerin korunması kanunu yayınlandı. Buna göre işi otomatik olmayan yollarla veri işlemek olanlar, noterler, avukatlar ve siyasi partiler dışında kalan tüm şirket, kurum ve kuruluşların kişisel veri tutmaları yasaklandı.

MGM Hukuk Bürosu kurucu ortağı Av. Mehmet Durmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Daha açık bir ifade ile kişisel verileri işleyen bakkallar dahi bu yükümlülüğe tabidir. Gerçekten de bakkalın veresiye defteri tutması ve bu deftere veresiye kayıtlarını tutmak üzere müşterilerine dair kişisel verileri işlemesi durumunda gerçekleştirilen eylem 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVK) uyarınca veri işleme sayılacak. Çünkü artık kimliği belirli veya belirlenebilir bir gerçek kişiye dair tüm veriler kişisel kabul ediliyor” dedi.

Bu gerçek ışığında Türkiye’de halihazırda 3 milyon civarında şirket bulunduğunu, bunun yüzde 99’unun KOBİ niteliğinde olduğunu hatırlatan Durmaz,Veresiye defter tutmak artık suç kapsamında
“KOBİ’ler de OBİ’ler de çıkan yasanın kendilerini ilgilendirmediğini düşünüyor. Ancak gerçek öyle değil. Özellikle ihracatçıların çıkan yasaya uyum sağlamaları hayati önem taşıyor. Nitekim özellikle Avrupa’daki iş ortakları da ülkelerindeki yasa gereği kişisel veri depolayan şirketlerle artık çalışamayacak.” dedi.