Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği emekli zammı konusunda son dakika bilgisi geldi… Türkiye’de bulunan 12 milyon emeklinin merakla beklediği son dakika gelişmesi geldi. Emekliye Temmuz’da 5’li iyileştirme gündemde. Enflasyona bağlı olarak gerçekleştirilecek zamlar, günlerdir yüzde 4 ila 5 arası olması beklenirken yapılması planlanan 5’li iyileştirme zammıyla bu oran yüzde 8-9’u bulabilir. Şuanda en düşük emekli maaşı 935.60 lira seviyesinde bulunuyor. Yeni yapılacak zam oranları ile birlikte en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte en düşük emekli maaşı…

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için Anayasa Mahkemesi, Meclis’i adres gösterdi. Ayrıca Türkiye Emekliler Derneği, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Meclis’ten yeni intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşları yeniden hesaplanacak, farklılıklar giderilecek. Önceki intibaktaki gibi 355 liraya varan zamlar söz konusu olabilecek..

Sosyal güvenlik kurumlarının tümü Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Ancak hem emeklilik hesaplamaları hem zam yöntemleri farklı uygulanıyor. Bağ-Kur ve SSK emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz’da bir önceki 6 aylık enflasyon kadar zam alırken, memur emeklilerinin maaş artışları memurlar gibi toplu sözleşmede belirleniyor. Tüm emeklilerin zamının toplu sözleşmeyle belirlenmesi gündemde.

Halen en düşük maaş Bağ-Kur tarım emeklilerinde 988,91, esnaf emeklilerinde bin 100, SSK emeklilerinde ise 935,60 lira seviyesinde bulunuyor. En düşük maaşın asgari ücrete eşitlenmesi üzerinde duruluyor. Bu formül hayata geçerse, en düşük emekli maaşı bin 603 lira olacak. Maaşı bu tutarın altında olan emekliler zam alacak. Maaşlarda 667,52 liraya varan artış yaşanacak..