Galatasaray, Florya’daki arsasını bugün saat 14:00’da yapılacak ihale ile satıyor. İhaleyi kazanan şirket 63 bin metrekarelik arasada zemin+2 katlı konutlar inşa edecek.

Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü, Haziran 2016’da hem Riva hem de Florya arazileri için protokol imzalamıştı. Yapılan anlaşmaya göre Emlak Konut bu arsalarda gelir paylaşım ihalesi düzenleyecek, arsa gelirinin yüzde 80’i kulübün, yüzde 20’si de Emlak Konut’un olacak. Geçtiğimiz aylarda Riva için ihale yapıldı ve 3.8 milyarlık proje için düğmeye basıldı. Şimdi ise sıra gerek konumu gerekse ortaya çıkması beklenen yüksek gelir nedeniyle Florya arsasına geldi. Emlak Konut, Florya için ihalenin ilk oturumunu 5 Nisan’da yapacak. Bugun talip olan firmalar belli olacak. Daha sonra yapılacak ikinci oturumda da açık arttırma pazarlık ve kapalı zarfla teklif alma işlemleri uygulanarak arsa sahibi belli olacak.

55 BİN METREKARE İNŞAAT

Emlak Konut, Galatasaray’ın arsasına komşu 40 bin metrekarelik arsayı geçtiğimiz aylarda TOKİ’den 262 milyon 500 bin lira bedelle satın almıştı. Şirket her iki arsayı birleştirerek tek bir ihale yapma yolunu seçti. Söz konusu araziler Atatürk Ormanı ile Atatürk Havalimanı’nın ortasında kalıyor. 42 bin 383 metrekaresi konut alanı olan toplam 63 bin 230 metrekarelik arazide 55 bin 98 metrekare inşaat alanı yer alıyor. Park, dini tesis, ilköğretim alanı da yer alan projede konutlar zemin artı 2 kat olarak inşa edilecek. İkiz, blok, sıralı ev veya teras ev şeklinde üretim yapılabilecek. Konut alanında toplam inşaat alanının yüzde 5’i kadar ticari alan izni de verilecek.