Sarı taksicilerin saldırıları ve tepkileriyle gündeme gelen UBER’le ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal önemli açıklamalarda bulundu. “UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız” diyen Uysal, şunları ifade etti: “UBER’e karşılık ilgili kurumlarla yerli olacak şekilde ‘iTaksi’ sistemini kuruyoruz. UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, UBER’e karşılık, ilgili kurumlarla yerli olacak şekilde “iTaksi” sistemini kurduklarını ancak bu sisteme de sadece 5 bin civarında taksicinin katıldığını belirterek, “Yaklaşık 18 bin taksicimiz var. 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘Başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek eline sopa alıp sokakta UBER’cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz” diye konuştu.

İBB olarak bu konuda çalışmaları olduğundan bahseden Mevlüt Uysal, yemekkartlarıyla ilgili “yerli” ürün çalışması yaptıklarını söyledi.

Uysal, şunları anlattı: “Şu anda İstanbul’da yaşıyoruz. Yemek kartı ciddi bir pazar. Ama Fransızlar’ın elinde. Şu anda yerli ürün çalışması yapıyoruz. Aslında tamamı bir yazılım,bir program.”

Konuşmasında UBER uygulamasına da değinen Başkan Uysal şunları söyledi: “UBER de bir sistem aslında. Taksiye binen de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalıyor.

“Çok güzel ama bazen bakıyoruz. Yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘Başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani.”

“Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta UBER’cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz.”

‘UBER aslında rahatlık demek’
Yerli ürünlerin kullanımının önemini bir kez daha altını çizen Başkan Uysal, şöyle devam etti. “UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek.”
“Biz o konfordan uzak kalmamalıyız. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli.”