Aralarında ROKETSAN, ASELSAN, AK Savunma ve ASPİLSAN’ın bulunduğu 12 firma, savunma sanayisine yönelik yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım yapacak – Teşvik kapsamına alınan söz konusu yatırımlarla teknoloji platformları, kara, deniz ve hava savunma sistemleri, termal görüş kamerası ve gece görüş dürbünü, helikopter ve tanklarda kullanılan parçalar, çeşitli kalibrelere ait fişek çekirdek ve kovanlarıyla Savunma sanayisine yönelik yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım çeşitli teşvik mekanizmalarıyla desteklenecek.
Türkiye’nin, savunma sanayisindeki yerli üretimin geliştirilmesi yönündeki yaklaşımı yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Sektörün güçlü aktörleri kapasitelerini ve ürün çeşitliliklerini artırmak için yatırım yaparken, sektöre yeni üreticiler de katılıyor.
Söz konusu yatırımlardan bir bölümü yeni üretim hatları kurulması, makine ve teçhizat ilavesini içerirken, bir bölümü de tümüyle yeni yatırımı kapsıyor.
12 FİRMANIN 13 YATIRIMI TEŞVİK KAPSAMINA ALINDI
Savunma sanayisine yönelik yatırımlar çeşitli yatırım teşvik mekanizmalarıyla da destekleniyor. Bu yılın ocak ve şubat aylarında 12 firmanın 13 yatırımı teşvik kapsamına alındı. Bu yatırımların ekonomik büyüklüğü 1 milyar 399,5 milyon lirayı buldu.
Bu yatırımlar içinde en büyük yeri, Türk savunma sanayisinin roket ve füze üreticisi ROKETSAN’ın yatırımları tutuyor. ROKETSAN, 868 milyon liralık yatırımla ürün çeşitlendirmesine gidecek. Şirket, böylece yılda 4 “teknoloji platformu” üretmeyi hedefliyor.
ASELSAN, haberleşme cihazları için 135 milyon lira, elektronik “kara ve silah”, “deniz”, “hava ve füze savunma” sistemleri için 155 milyon 100 bin lira olmak üzere toplam 290 milyon 100 bin liralık yatırıma gidecek.
AK Savunma, 162 milyon 700 bin liralık tümüyle yeni bir yatırımı hayata geçirecek. Bu yatırımla 9×19 milimetreden başlanarak, 5,56, 7,62, 12,7 milimetre hafif silah mühimmatlarına ait kovan ve çekirdeklerin seri üretiminin yapılması planlanıyor.