Trump’ın, Amazon’un “peşine düştüğü” iddiasının ardından, şirketin hisseleri salı günü sert düşüş gösterirken, firmanın piyasa değerinde de büyük kayıp görüldü.

İddiaların ardından TSİ 18.20’de Amazon hisseleri Nasdaq’da yüzde 7.3 gerileyerek 1387 dolara düştü. Şirketin 724 milyar dolar olan piyasa değeri de 54 milyar dolar kayıpla 670 milyar dolara indi. Ancak daha sonra gelen kâr satışlarıyla hisseler kapanışta 1431 dolara yükseldi.

Böylece Amazon’un kaybı (yüzde 4.38) 31 milyar doları buldu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA: ŞU ANDA HİÇBİR AÇIKLAMAMIZ YOK

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın brifinginde, Trump yönetiminin Amazon’a yönelik bir regülasyon planı içinde bulunmadığını belirtti.
Şirketin hisselerinde büyük kayba yol açan spekülasyonların sorulması üzerine Sanders, “Şu anda hiçbir açıklamamız yok ve spesifik bir politika ya da
eylemi değerlendirmiyoruz ya da planlamıyoruz” dedi.

EN DEĞERLİ 2. ŞİRKET

Böylece, piyasa değerinden 54 milyar dolar silinen Amazon, dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketleri arasında da Microsoft’un altına düşerek üçüncülüğe geriledi.

Amazon’un piyasa değeri Microsoft’u en son 20 Mart tarihinde geride bırakmıştı.

Amazon hisselerinin yaklaşık yüzde 17’sine sahip olan Bezos’un toplam varlığı da söz konusu saatte 9 milyar dolar azalarak yaklaşık 115 milyar dolara geriledi.

Forbes’un “Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesi”nde zirvede yer alan Bezos’un varlığı, Microsoft kurucusu Bill Gates’in yaklaşık 25 milyar dolar üzerinde bulunuyor.