Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye ekonomisi, 2017 yılının tamamında yüzde 7,4 büyümüş ve dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan G20 ekonomileri içinde birinci sırada yer almıştır.” ifadesini kullandı.
Bakan Zeybekci, yazılı açıklamasında, geçen yılın son çeyreğine ve 2017 yılının tamamına ilişkin büyüme verilerini değerlendirdi.

Geçen yılki yüzde 7,4’lük büyüme oranının 2,3 puanının yatırım ve net ihracat kaleminden gelmesinin önemli olduğunu belirten Zeybekci, rakamların, Türkiye ekonomisinin gelecek yıllardaki büyümeyi de destekleyecek şekilde derinlemesine büyüdüğünün göstergesi olduğunu vurguladı.

Zeybekci, Türkiye’nin geçen yıl bütün sektörleriyle büyüdüğüne, ihracatta da yüzde 10,2’lik artış gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, “Bakanlığımızca düzenlenen teşvik belgeleri kapsamı yatırım hacmi de 2017 yılında yüzde 81 oranında tarihi bir artışla 178 milyar liraya ulaşmıştır. Üstelik bu yatırım rakamlarına, yakında sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak proje bazlı yatırımlar dahil değil. Türkiye yatırım ve ihracata dayalı topyekun bir hızlı büyüme sürecine girmiştir. Hükümet olarak ortaya koyduğumuz politikalarla gelecekte de bu doğru kompozisyona dayalı hızlı büyümemizi sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.